Takarmányrépa (Beta vulgaris L convar. crassa Mausf)


A takarmányrépát elsősorban a tehenészetekben etetik, de felhasználható a lovak, sertések és növendék állatok takarmányozásában is. Amidonokban gazdag. Jó étrendi hatása miatt elsősorban a tejtermelést javítja. Főzeléknövényként is felhasználható.
Kétéves növény, az első évben a répatestet és a levélkoronát fejleszti ki, majd a második évben virágzik és hoz magot. Fajtáinak alakja rendkívül változatos, megkülönböztetünk gömbölyű, hengeres, olajbogyó alakú vagy karógyökerű répákat.
Hűvösebb tájak növénye. A szárazságot rosszul tűri, vízigénye viszonylag nagy. A talajjal szemben igényes, jól előkészített magágyat igényel. Nagyobb mennyiségben juttathatunk ki nitrogén műtrágyát.

Vetés ideje: április elején vetjük,
Vetése: 2-3 cm mélyre vetjük, 45 centiméteres sortávra.
Vetőmagszükséglet: 80- 100 g / 100 m2
Betakarítás: októberben, az első fagyok előtt szedjük fel, amikor a levelek sárgulnak, áttetszővé válnak. A fagyra érzékeny. Amennyiben korábban takarítjuk be, a répa fonnyadhat, megnő a tárolási veszteség.

Rózsaszínű béta: igen nagy termést adó, lédús, könnyen szedhető házikerti fajta. A répa teste elkeskenyedő, rózsaszín héjú, fehér húsú.
Béta vöröshenger: a répa teste vörös színű, hengeres. Könnyen szedhető, magas szárazanyag-tartalmú fajta. Házikerti termesztésre a legjobb választás.

vissza...